2016 Winners

Category 1 Novice

No entry
Category 1 Intermediate

1. Jim Anderson –Common golden eye
2. Lee Chatham –Buffle head

Category 1 Open
IMG_1193
1. Gerry Beauregard –Bufflehead

Category 2 Novice
IMG_1137
1. Gerald Cantois –Snowy owl
2. John Palmer –1/2 size Common tern
3. Barbra Seriven –1/3 size Gryflacon
H.M. Doug Braun –Loon
H.M. Gerald Cantois –flying Mallard hen

Category 2 Intermediate

1. Phil Glover –Magpie
2. Garry Sooley –Gannets
3. Phil Glover –Night Heron
H.M Peter McClaren –miniature Sandpiper

Category 2 Open

1. Mary Beckstead –Siberian Jay
2. Ray Tourangeau –Hooded Merganser
3. Gerry Beauregard –Ringneck duck
H.m. Ray Popkie –Anhinga’s
H.m Gerry Beauregard –Robin

Category 3 Novice
IMG_1139
1. Andrew Flynn –Chipping sparrow
2. Cliff Udall –Red wing blackbird
3. Cliff Udall –Pileated woodpecker
H.m Larry Bunce –Cardinal
H.m John Palmer –Black capped chickadee

Category 3 Intermediate
IMG_1159

1. Wendy Hatch –Magnolia warbler
2. Janice Frame –3 House wrens
3. Linda Gawel –Chipping sparrow

Category3 Open
IMG_1195

1. Mary Beckstead –Oven bird
2. Ray Popkie –Chickadee

Category 4 Novice
1. Henry Cooney –Barned owl
2. Bill Wells –Northen goshawk

Category 4 Intermediate

>
1. Peter Mclaren –American kestrel
2. David Hatton –Kestrel
3. Les Chatham –Merlin

Category 4 Open

1. Winston Smith –Peregrine falcon
2. Robert comeau –Goldhawk

Category 5 Novice
IMG_1142
1. MacArthur –Black neck stilt
2. Robert Rutton –Shorebird sandpiper

Category 5 Intermediate
<
1. Ken Hutchings –Puffin
2. Ron Burling –Blue heron
3. Gerrard Vandergraaf –Female wood duck & nest

Category 5 Open
No entry

Category 6 Novice
No entry

Category 6 Intermediate
IMG_1166
1. Joachim Knauer –Stylized Wood Duck
2. Joachim Knauer –Stylized Wood Duck
3. Jim Anderson –Common golden eye

Category 6 Open
IMG_1199
1. Al Bonar –Stylized eagle
2. Don Peers –Merganser hen
3. Don Peers –Merganser drake

Category 7 Novice

1. Hendrina Harkema –Relief of backpack ,boot, hat
2. Tetyana Mishturak –Swan
3. John Kramer –Large mouth bass
H.m. Jim Michno –Fishing village
H.m Ali Axford –Oak leaves fireplace mantel

Category 7 Intermediate
IMG_1168
1. Gordon Sandell –Old shepherd
2. Dianne Skea –Leopard relief
3. Dave Francis –Indian maid, wolf

Category 7 Open

1. Joe Dampf –Togetherness
2. Alex clement –Santa and reindeer
3. Robert gill –Raccoon tree
4. Robert gill –Deer run

Category8 Novice

IMG_1148
1. Denise Barletta –Wood burning (dog)

Category8 Intermediate
IMG_1169

1. Joachim knanuer –Cardinel woodburning
2. Joachim knanuer –Dancing loon woodburning

Category 8 Open
IMG_1201
1. Mr Leslie Dagostine –Profile cheetah

Category 9 Novice
IMG_1150
1. John Kramer –Moose
2. Wanda Russell –Bears in driftwood
3. Allen Kuja –Walleye
H.m Debbie Moore –Dolphin

Category 9 Intermediate
IMG_1172
1. Chris Nicoladu –Buffalo
2. Louise Crocker –Grizzly bear
3. Craig Maclaughlan –Turtle

Category 9 Open
IMG_1203 (427x640)
1. Michaele Degenova –Dolphins
2. Mr Jeslie Dagostine –Moose bull

Category 10 Novice
No entry

Category 10 Intermediate

1. W D Syser –Carved head
2. Rudolf Welz –Mother and child

Category 10 Open
IMG_1204
1. Michaele Degenova –Plains hunter

Category 11 Novice
IMG_1151
1. Wanda Russell –Stylized whale
2. David Smith –Mother and child
3. David Smith –Monk

Category 11 Intermediate

1. Rob Therrien –Black bear head
2. Alyssa Diamond –Grotesque Gargoyle
3. Steve Uren –My true love

Category 11 Open

IMG_1206
1. Joe Dampf –Autismunia

Category 12 Novice
IMG_1152
1. Vicki Gullick –Fishing toad
2. Claire Lemay –Rabbit
3. Eric Wegner –Mushroom house
H.m Tony Bartolo –Dancing jester
H.m Claire Lemay –Shreck and donkey

Category 12 Intermediate

1. Chris Nicolaou –Man with goose
2. Dianne Skea –Scarecrow
3. John Lemay –Bar scene
H.M John Lemay –Laurel and hardy

Category 12 Open

1. Mark Sheridan –A moving experience
2. Phil Renaud –Chess set
3. Phil Renaud –Bar scene

Category 13 Novice
IMG_1154
1. Dave Francis –Windy bark house
2. Larry Bunce –Grape leaf bowl
3. Lee MacArthur –Wood Spirit
H.m Marney Ready –Ceremonial feathers

Category 13 Intermediate
IMG_1182
1. St Lawrence Wood Carvers –Wooden quilt
2. Gary Freedman –Snake head cane 32
3. Joe Werner –Chip carved bowl with stand

Category 13 Open
a>IMG_1184
1. Joe Werner –Wood turned box
2. Kade Bolger –Butterfly red mallee
3. Kade Bolger –3 eyes walnut

Category 14a Open
IMG_1213
1. Harvey Tremer –Chess Set

Category 14b Novice
No entry

Category 14b Intermediate
No entry

Category 14b Open
No entry

Category14c Novice
No entry

Category14c Intermediate
No entry

Category 14c Open
IMG_1215
1. Alain Hurad –Rippled reflection
2. Larry Granger –Osprey
3. Alain Hurad –Ice storm

Category 15 Novice
No entry

Category 15 Intermediate
No entry
Category 15 Open
IMG_1221
1. Glenn McMurdo –Shoveler drake
2. Edwin Bowler –Black Duck Hen

Category 16 Novice
IMG_1218
1. Denise Barlette –Bufflehead hen

Category 16 Intermediate
IMG_1219
1. Paul Dibranou –Sp elder drake
2. Ken Hutchings –Canvas back
3. Serge Moisan –Hooded merganser drake

Category 16 Open

1. Brain Swain –Golden eye hen
2. Winston Smith –Scoter
3. Ken Hicks –Hooded Merganser
H.m Rodger holding –White wing Skoter

Category 17 Novice
No entry
Category 17 Intermediate
No entry

Category 17 Open
IMG_1224
1. Larry Fell –Barnacle gouse
2. Ted Stewart –Common loon

Category 17a Novice
IMG_1144
1. Denise Barletta –Bufflehead hen

Category 17a Intermediate
No entry

Category 17a Open
No entry

Category 18 Novice
No entry

Category 18 Intermediate
IMG_1223
1. Craig MacLauchlan –Mallard hen
2. Craig d MacLauchlan –Mallard drake

Category 18 Open
IMG_1225
1. Dave Ricci –Spectacled elder
2. Dave Ricci –Pintail drake

Category 19 Novice
IMG_1145
1. Dave Mitchell –Bufflehead

Category 19 Intermediate
No entry

Category 19 Open
No entry

Category 20 Novice
No entry

Category 20 Intermediate
No entry

Category 20 Open
No entry

Category 21 Bench (wildfowl)

1. Helen Gray –Robin
2. Denise Barletta –Heron

Category 22 Bench (general)
No entry

YouthIMG_1185
1. Caleb Posthumus –Rattle snake
2. Ephraim Wolters –Vulture
3. Nathan Aagesen –Goose

Purchase ( Wild Fowl)
IMG_1135
1. Gary Shropshire –kestrel
2. Bob Danahy –Kestrel
3. Les Chatham –kestrel
H.M Don Hargest –kestrel

Purchase (General)
1. Joe Knauer –relief

Best of Wildfowl Novice

IMG_1137
1. Gerald Cantois –Snowy owl
2. Andrew Flynn –Chipping sparrow
3. John Palmer –1/2 Common tern

Best of Wildfowl Intermediate

IMG_1159
1. Wendy Hatch –Magnolia warbler
2. Janice Frame –3 house wrens
3. Phil Glover –Magpie

Best of wildfowl Open

1. Winston Smith –Peregrine falcon
2. Mary Beckstead –Siberian Jay
3. Mary Beckstead –Oven bird

Best of General Novice
IMG_1154
1. Dave Francis –Windy bark house
2. Claire Lemay –Rabbit
3. Wanda Russell –Stylized whale

Best of General Intermediate
IMG_1172
1. Chris Nicoladu –Buffalo
2. Chris Nicolaou –Man with goose
3. Joe Werner –Wood turned box

Best of General Open

1. Mark Sheridan –A moving experience
2. Bill Hamilton –Grumpy old man
3. Joe Dampf –Togetherness

Best of Decorative floating Novice
IMG_1144

1. Denise Barlette -Bufflehead hen

Best of Decorative floating Intermediate
IMG_1219
1. Paul Dibranou –Spectacle elder drake
2. Ken Hutchings –Canvas back
3. Serge Moisan –Hooded merganser drake

Best of Decorative floating Open
IMG_1191
1. Larry fell –Barnacle goose
2. Glenn McMurdo –Shoveler drake
3. Brain Swain –Golden eye hen

Best of Working decoy Novice

IMG_1145
1. Dave Mitchel –Bufflehead

Best of Working decoy Intermediate
IMG_1223
1. Craig MacLauchlan –Mallard hen
2. Craig MacLauchlan –Mallard Drake

Best of Working decoy Open
IMG_1225

1. Dave Ricci –Spectacled elder
2. Dave Ricci –Pintail drake

People’s Choice



Mark Sheridan–A moving experience